Forma Notarialna Czynności

Zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. (tekst jednolity: Dz.U. 2008 r. Nr 189 poz. 1158) - Notariusz jest powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Czynności notarialnych może dokonywać również asesor notarialny zatrudniony w kancelarii notarialnej. Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.

Czynności notarialnych notariusz dokonuje w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.

Notariusz dokonuje następujących czynności:

1) sporządza akty notarialne oraz sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
2) sporządza poświadczenia;
3) doręcza oświadczenia;
4) spisuje protokoły;
5) sporządza protesty weksli i czeków;
6) przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe;
7) sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
8) sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
9) sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.

Akty i dokumenty powinny być sporządzone przez notariusza w sposób zrozumiały i przejrzysty. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.

NAJEM OKAZJONALNY

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, możliwe, że wynajmujący zażąda zawarcia umowy w kształcie tzw. najmu okazjonalnego. Jest to wariant umowy najmu zawieranej na czas oznaczony nie dłuższy niż dziesięć lat i przeznaczony dla wynajmujących, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Skutkiem takiego ukształtowania umowy są ułatwienia proceduralne dla wynajmującego związane z realizacją obowiązku zwrotu mu lokalu po zakończeniu stosunku najmu. W związku z tym w razie zawarcia umowy najmu okazjonalnego musisz złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji co do przyszłego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy, czego trzeba dokonać przed notariuszem w formie aktu notarialnego.

POŚWIADCZENIE POZOSTAWANIA OSOBY PRZY ŻYCIU LUB W OKREŚLONYM MIEJSCU

Jeśli w związku ze swoją sytuacją życiową (np. na cele świadczeń społecznych) potrzebujesz poświadczenia pozostawania pewnej osoby (np. siebie) przy życiu lub w określonym miejscu, poświadczenie takie możesz uzyskać u notariusza w razie stawiennictwa tej osoby w kancelarii notariusza albo w razie przekonania się o tym fakcie przez notariusza poza kancelarią.

NABYCIE NIERUCHOMOŚCI

W Polsce dla nabywania własności nieruchomości a także pełniących podobną rolę praw: użytkowania wieczystego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Jeśli zatem planujesz nabycie własności nieruchomości lub wspomnianych praw, koniecznie pamiętaj o dochowaniu wszelkich formalności notarialnych, bowiem umowa zawarta bez zachowania wymaganej formy będzie nieważna. Szczegółowych informacji co do wymogów formalnych oraz koniecznych dokumentów pozwalających skutecznie i bezpiecznie nabyć działkę, mieszkanie czy dom, udzieli Ci wybrany notariusz po wstępnym zapoznaniu się z dokumentacją dotyczącą przedmiotu nabycia. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz obywatelstwa polskiego, w niektórych sytuacjach może okazać się, że będziesz potrzebować decyzji ministra spraw wewnętrznych zezwalającej na nabycie nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

POŚWIADCZENIE ZGODNOŚCI KOPII Z OKAZANYM DOKUMENTEM

Jeżeli potrzebne jest Ci urzędowe poświadczenie odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem – poświadczenie takie uzyskać możesz u notariusza. W większości przypadków notariusze są w stanie dokonać takiego poświadczenia w krótkim czasie lub nawet „od ręki”.

POŚWIADCZENIE WŁASNORĘCZNOŚCI PODPISU

Jeśli potrzebujesz urzędowego poświadczenia własnoręczności podpisu na przygotowanym przez siebie dokumencie (np. pełnomocnictwie, upoważnieniu do korzystania z samochodu czy zgodzie na czynność związaną z wykonywaniem władzy rodzicielskiej), możesz uzyskać takie poświadczenie u notariusza.
Uwagi: zwłaszcza jeżeli dokument ma zostać użyty poza granicami Polski, upewnij się, czy jego treść zostanie zaakceptowana w miejscu, w którym posłużysz się tym dokumentem.

Jeśli nie znasz języka polskiego, możliwe, że konieczne będzie, aby udział przy czynności notarialnej wziął tłumacz przysięgły.

Notariusz udzieli Ci wszelkich szczegółowych informacji związanych z planowanymi czynnościami. Pamiętaj, że informacje i wyjaśnienia dotyczące planowanej czynności notarialnej udzielane są przez notariuszy nieodpłatnie. Dopiero w razie dokonania czynności naliczona zostanie stosowna opłata (tzw. taksa notarialna, regulowana przepisami rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej) a także ewentualnie inne związane z czynnością należności (podatki, opłaty sądowe).
Celem umówienia wizyty u notariusza skontaktuj się z wybraną kancelarią notarialną. Czynności notarialnych notariusz dokonuje zasadniczo w kancelarii, ale może jej dokonać także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności.

Akt notarialny

Akt notarialny (np. umowa sprzedaży, protokół, oświadczanie, pełnomocnictwo) jest sporządzany w języku polskim przez notariusza i zawiera: datę i miejsce zawarcia, dane notariusza, dane stron aktu, oświadczenie woli stron, opis stanu prawnego, stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany, podpisy biorących udział w akcie oraz podpis notariusza.

Wypisy

Oryginał aktu notarialnego pozostaje w kancelarii, natomiast strony oraz inne osoby uprawnione otrzymują wypisy aktu notarialnego, które mają moc prawną oryginału. Wypis jest identycznym powtórzeniem oryginału. Wypis podpisuje notariusz i opatruje pieczęcią oraz parafuje na złączach.

Inne Serwisy

Copyright © www.notariusz-cennik.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie.