Notariusz odpowie

Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek.

VIII edycja dnia Otwartego Notariatu, odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada, tj. 25.11.2017 r. W 21 miastach Polski w godzinach 10-16 w wyznaczonych lokalizacjach ok. 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych. „Z konsultacji z notariuszami, które każdorazowo poprzedzają wybór tematu, wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się umowy dotyczące przekazywania majątku w rodzinie, jak i sposoby dysponowania majątkiem w różnych sytuacjach życiowych. Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zdecydowano się na temat, który w sposób dość szeroki te zagadnienia ujmuje”. 25 listopada rejenci wyjaśnią, w jaki sposób można przekazać majątek, korzystając m.in. z takich instytucji prawnych jak darowizna, renta czy dożywocie, jakie są konsekwencje każdego z tych wyborów i który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Nie są to jednak jedyne pytania, na jakie rejenci udzielą odpowiedzi – tradycją tego dnia jest możliwość porozmawiania o wszelkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach rejentów. W ten sposób zostanie zrealizowany główny cel, jaki przyświeca idei Dnia Otwartego Notariatu – jest nim edukacja prawna. Z codziennej praktyki notarialnej i obserwacji wynika, że poziom wiedzy prawnej Polaków jest stosunkowo niski. Osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy, która pozwoliłaby skutecznie zabezpieczyć majątek swój i swojej rodziny. Tracą na tym nie tylko oni, ale także ich najbliżsi. „Naszym zadaniem jest edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do kompetencji notariuszy, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii” – podkreśla not. Chojnacki.W tym roku Dzień Otwarty Notariatu organizowany pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek” odbędzie się w 21 miastach:

Białystok: NOT, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2
Bydgoszcz: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Plac Wolności 9
Gdańsk: Urząd Miejski, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala nr 107
Gorzów Wlkp.: Urząd Miasta, ul. Sikorskiego 3-4, sala sesyjna
Jelenia Góra: Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
Katowice: budynek rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12
Koszalin: Klub „Przylesie”, ul. Szenwalda 2
Kraków: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Legnica: Galeria „Piastów”, ul. Najświętszej Marii Panny 9
Lublin: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4
Łódź: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18
Olsztyn: NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
Opole: Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Koraszewskiego 7-9
Poznań: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Aleja Niepodległości 2
Stalowa Wola: Biblioteka Międzyuczelniana, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 10
Szczecin: Hotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
Tarnobrzeg: Urząd Miasta, ul. Kościuszki 32
Toruń: Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7, sala kominkowa
Warszawa: Krajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4
Wrocław: Budynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
Zamość: Urząd Miasta Zamościa, ul. Rynek Wielki 13

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób. Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego tematu: spadków i dziedziczenia (2010), bezpieczeństwa majątku rodziny (2011), nieruchomości i ksiąg wieczystych (2012), przekazania majątku w rodzinie (2013), bezpiecznej jesieni życia (2014), dziedziczenia (2015), testamentów notarialnych (2016). Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.Dzień otwarty notariatu

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób. Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego tematu: spadków i dziedziczenia (2010), bezpieczeństwa majątku rodziny (2011), nieruchomości i ksiąg wieczystych (2012), przekazania majątku w rodzinie (2013), bezpiecznej jesieni życia (2014), dziedziczenia (2015), testamentów notarialnych (2016). Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.


Copyright (c) www.notariusz-cennik.pl 2010-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie.